برای دسترسی به محتوای اختصاصی دوره لازم است ابتدا در آن ثبت نام کنید!
اگر ثبت نام کرده اید، ابتدا واردحساب کاربری شده و دوباره امتحان کنید.

کارگاه اندیشه سطح شش (آفرینش)

در این مرحله از کارگاه اندیشه که ششمین قدم مسیر تفکر و اندیشیدن است تلاش می کنیم اندیشه ورز به ظرفیت و فهمی برسد که بتواند با عمیق شدن و کندوکاو در یک موضوع آن را پژوهشگرانه نگاه کند و واقعیت آن را مورد بررسی، تحلیل، نقد و البته موشکافی و بازشناسی قرار دهد و بتواند نظری نسبتا جامع یا نسبتا مستدل و قابل قبول را ارائه دهد. در این مرحله یکی از مهم ترین اهداف کارگاه اندیشه یعنی خودشکوفایی به عرصه ظهور می رسد که در ادامه دقیق تر آن را توضیح داده ایم.

درباره کارگاه
مربیان کارگاه
مخاطبان کارگاه

درباره کارگاه

بیایید با چند سوال درباره این کارگاه صحبت کنیم. آیا به عنوان والدین تا به حال سوالات زیر را از خودتان پرسیده اید؟

  • چرا از آموزش و پرورش و نظام آموزش عالی ما دانشمندان و بزرگانی چون ابن سینا، ملاصدرا یا فردوسی بیرون نمی آید؟ چه طور آن را حل کنیم؟
  • چه کار کنم تا فرزندم بتواند در حد خانواده خود و فراتر از آن فردی مدیر، خیر رسان و مسئولیت پذیر باشد؟
  • برای انتخاب رشته فرزندم چه معیاری را بررسی کنم؟ بهترین و کم خطر ترین معیارها چه هستند و چه طور اولویت بندی شان کنم؟

و حالا که احتمالا این سوالات ذهن شما را درگیر خود کرده است بد نیست چند سوال زیر را از فرزندتان بپرسید. واکنش او چیست؟ چه احساسی به این گفت و گو دارد؟ شما در مورد این سوالات چه فکر می کنید؟ 

  • تفاوت فرد با شخص از نظر تو چیه؟
  • به نظرت چرا فارغ التحصیل های بعضی دانشگاه ها مولد تر هستن؟
  • از بین دانشمندها و هنرمندهای زیر کدو رو میشناسی؟ چه چیزی بینشون مشترکه؟ دکتر حسابی، استاد شجریان، علامه طباطبایی، استاد فرشچیان، پروفسور سمیعی، استاد شهناز، دکتر دینانی، پروین اعتصامی.
  • چرا بین ماری کوری و همکلاسی هاش یا انشتین و همکلاسی هاش فرق هست؟ دلیلش چیه؟

نظر شما چیست؟ شما چه فکر می کنید؟ آیا همین چند سوال ساده باعث شد که شما و فرزندتان به همدیگر بیشتر عشق بورزید؟ در اینجا بیان یک نکته بسیار مهم است. اینکه ما قرار نیست در کارگاه اندیشه جواب این سوالات را بدهیم؛ نه! ما قرار است با هم به اردوی ماهیگیری برویم و تلاش کنیم با هم، ماهی بگیریم. فرزند شما قرار است در این کارگاه «چگونه اندیشیدن و گفت و گو کردن» را بیاموزد.

مربیان کارگاه

دکتر احمدرضا آذربایجانی (دکتری علوم تربیتی)

پژوهشگر علوم تربیتی، آشنا به هنرهای تجسمی و موسیقی، روانشناس و طراح برنامه های درسی کارگاه اندیشه، مکمل خلاقیت، پروش خلاقیت بصری سرشت گرایانه، پژوهش گروهی اعضاء کارگاه اندیشه، توسعه خلاق و پویاسازی خلاق می باشد.

مخاطبان کارگاه

کلیه اندیشه ورزان دختر و پسر بالای ١۴سال که آمادگی نقادی داشته و بسترهای خلاقیت در آن ها آماده باشد می توانند در کارگاه اندیشه سطح شش شرکت کنند. بهتر است دوره کارگاه اندیشه سطح پنج را به عنوان پیش نیاز گذرانده باشند و تسهیلگران توانایی آن ها را تایید نمایند یا در جلسه مصاحبه بتوانند آثاری از اندیشه و خودشناسی را نمایش دهند. همچنین مربیان و معلمان می توانند به عنوان میهمان با هماهنگی قبلی در کارگاه ها شرکت کنند اما در روند گفت و گو حضور ندارند و شاهد فرآیند کارگاه هستند.

منابع دوره

محتوای عمومی این دوره از کارگاه اندیشه در سه عنوان کتاب زیر خلاصه شده است.

عنوان منابع
پژوهش گروهی
دانلود
مغالطات و منطق صوری
دانلود
مجموعه کارگاه اندیشه: توحید
دانلود