برای دسترسی به محتوای اختصاصی دوره لازم است ابتدا در آن ثبت نام کنید!
اگر ثبت نام کرده اید، ابتدا واردحساب کاربری شده و دوباره امتحان کنید.

کارگاه اندیشه سطح پنج (نقد و آفرینش)

در این مرحله از کارگاه اندیشه که پنجمین قدم مسیر تفکر و اندیشیدن است تلاش می کنیم اندیشه ورز به ظرفیت و فهمی برسد که بتواند با عمیق شدن و کندوکاو در یک موضوع آن را پژوهشگرانه نگاه کند و واقعیت آن را مورد بررسی، تحلیل، نقد و البته موشکافی و بازشناسی قرار دهد و بتواند نظری نسبتا جامع یا نسبتا مستدل و قابل قبول را ارائه دهد که در ادامه دقیق تر آن را توضیح داده ایم.

درباره کارگاه
مربیان کارگاه
مخاطبان کارگاه

درباره کارگاه

بیایید با چند سوال درباره این کارگاه صحبت کنیم. آیا به عنوان والدین تا به حال سوالات زیر را از خودتان پرسیده اید؟

  • چرا از آموزش و پرورش و نظام آموزش عالی ما دانشمندان و بزرگانی چون ابن سینا، ملاصدرا یا فردوسی بیرون نمی آید؟ چه طور آن را حل کنیم؟
  • به این سوال پر تکرار فرزندم که «چرا به مدرسه یا دانشگاه بروم؟» چگونه بهترین، دقیق ترین و عمیق ترین پاسخی را که می توانم بدهم؟
  • برای انتخاب رشته فرزندم چه معیاری را بررسی کنم؟ بهترین و کم خطر ترین معیارها چه هستند و چه طور اولویت بندی شان کنم؟

و حالا که احتمالا این سوالات ذهن شما را درگیر خود کرده است بد نیست چند سوال زیر را از فرزندتان بپرسید. واکنش او چیست؟ چه احساسی به این گفت و گو دارد؟ شما در مورد این سوالات چه فکر می کنید؟ 

  • اگر ازت بخواهیم مشکلات اطرافت رو به صورت یک مسئله بنویسی، فکر می کنی احتمالا به چه اطلاعات و دانشی نیاز داری؟
  • چه طور بفهمیم بهترین شغل و کار برای آینده ات چیه؟ آیا از جوابی که میدی مطمئنی؟
  • آیا میشه امیداوار بود در آینده کشور ما سعدی و حافظ و ابن و سینا و… ظهور کنن؟
  • حتما دوستات خیلی ازت کمک خواستن، چه طور بهشون مشورت دادی؟ چه طور میشه بهترین مشورت رو به اون ها داد؟

نظر شما چیست؟ شما چه فکر می کنید؟ آیا همین چند سوال ساده باعث شد که شما و فرزندتان به همدیگر بیشتر عشق بورزید؟ در اینجا بیان یک نکته بسیار مهم است. اینکه ما قرار نیست در کارگاه اندیشه جواب این سوالات را بدهیم؛ نه! ما قرار است با هم به اردوی ماهیگیری برویم و تلاش کنیم با هم، ماهی بگیریم. فرزند شما قرار است در این کارگاه «چگونه اندیشیدن و گفت و گو کردن» را بیاموزد.

مربیان کارگاه

دکتر احمدرضا آذربایجانی (دکتری علوم تربیتی)

پژوهشگر علوم تربیتی، آشنا به هنرهای تجسمی و موسیقی، روانشناس و طراح برنامه های درسی کارگاه اندیشه، مکمل خلاقیت، پروش خلاقیت بصری سرشت گرایانه، پژوهش گروهی اعضاء کارگاه اندیشه، توسعه خلاق و پویاسازی خلاق می باشد.

مخاطبان کارگاه

کلیه اندیشه ورزان دختر و پسر بالای ١۴سال که آمادگی نقادی داشته و بسترهای خلاقیت در آن ها آماده باشد می توانند در کارگاه اندیشه سطح پنج شرکت کنند. بهتر است دوره کارگاه اندیشه سطح چهار را به عنوان پیش نیاز گذرانده باشند و تسهیلگران توانایی آن ها را تایید نمایند یا در جلسه مصاحبه بتوانند توانمندی های موردنیاز دوره را نمایش دهند. همچنین مربیان و معلمان می توانند به عنوان میهمان با هماهنگی قبلی در کارگاه ها شرکت کنند اما در روند گفت و گو حضور ندارند و شاهد فرآیند کارگاه هستند.

منابع دوره

محتوای عمومی این دوره از کارگاه اندیشه در سه عنوان کتاب زیر خلاصه شده است.

عنوان منابع
پژوهش گروهی
دانلود
مغالطات و منطق صوری
دانلود
مجموعه کارگاه اندیشه: توحید
دانلود